E-TİCARET NEDİR?

E-Ticaret, alıcı ve satıcıların online olarak karşı karşıya geldiği ve bu şekilde  alışveriş yapmalarına olanak sağlayan bir sistemdir. İnternet ve bilgisayar teknolojilerinde meydana gelen hızlı gelişme ile birlikte e-ticaret hayatımızın değişmez bir parçası haline geldi. Hem alıcılar hem de satıcılar açısından birçok avantaj sağlayan e-ticaret sektörü yakın gelecekte Pazar payını hayli arttıracak gibi görünüyor. Bu fırsatı değerlendirmek ve e-ticarete adım atmak isteyen birçok satıcı da bu konuda araştırma yapmakta. Bizler de bu yazımızda sizlere e-ticaretin avantajlarından kısaca bahsetmek istiyoruz.

ALICILAR VE SATICILAR AÇISINDAN E-TİCARETİN AVANTAJLARI

Satıcılar Açısından;

  • Ürünlerinizi satabileceğiniz müşteri kitlesi son derece geniştir. İnternet erişimi olan her nokta sizin için aynı zamanda bir Pazar yeridir.
  • E-ticaret satıcıların ve alıcıların interaktif olarak iletişim halinde oldukları bir pazardır ve bu pazarda alıcı geri dönüşleri son derece önemlidir. Bu sayede satıcılar açısından marka değerlerini yükseltmeleri ve bilinirliklerini artırmaları mümkün olmaktadır.
  • E-ticaret ile uğraşan satıcılar diledikleri zaman hem kendi satışları hem de sektör bazındaki satışların detaylı istatistiklerine ulaşabilirler. Bu sayede özellikle fiyatlama ve ürün seçimi konusunda daha sağlıklı karar verebilirler.
  • Satış sonrası kargolama, kargo takibi ve faturalama konularında kolayca online destek alabilirler.

Alıcılar Açısından;

  • Aradıkları ürünlere uygun fiyatlarla ulaşabilirler.
  • Kendilerinden önce aynı ürünü almış olan alıcıların yorumları ile ürün hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirler.
  • Müşteri memnuniyeti satıcılar açısından önemli olduğu için mümkün olan en kaliteli hizmete ulaşabilirler.
  • Aradıkları ürünlerin fiyat performans oranlarını online olarak karşılaştırabilirler.

E-TİCARETİN GELECEĞİ

E-Ticaret son yıllarda büyük bir gelişme gösterdi. Hem ülkemizde hem de dünya da her gün büyüyen bir Pazar haline gelen e-ticaret yakın gelecekte de bu gelişimine devam edecek. Yapılan araştırmalar önümüzdeki yıllarda e-ticaretin pazara büyük oranda hakim olacağını gösteriyor. Şayet siz de gelişmekte olan bir sektöre adım atarak, ürün satışlarınızı ve karlılığınızı arttırmak istiyorsanız, e-ticarete adım atmak için en doğru zaman. Bu konuda detaylı bilgi almak, araştırma yapmak isteyen satıcıların nesatilir.com sitesine bakmalarında büyük fayda olacak. Site içerisinde hem yeni başlayanlar hem de bu konuda daha da profesyonelleşmek isteyenler için birçok yararlı kaynak bulunmakta. Göz atmanızda kesinlikle fayda var.

Related Posts

Latest Stories

Search stories by typing keyword and hit enter to begin searching.